Vrchol prvej polovice sezóny- ITTF World Tour Swedish Open

Začínam sa cíťit stále lepšie a lepšie, bolesť z ramena vyprcháva. Tretí novembrový týždeň nás čakal vrchol prvej polovice sezóny- World Tour v Štokholme. Na tento turnaj mám z minulého roka veľmi dobré spomienky, tak som chcel naviazať na dobré výkony. Narozdiel oproti minulému roku sa nehralo K.O. systémom ale hrali sa skupiny, čo mne osobne vyhovovalo viac- mal som garanciu viac zápasov. Tak ako minulý rok som štartoval v mužoch, v súťaži do 21 rokov a aj vo štvorhre s Ingom Péterom.

Hala Eriksdalshallen

Prvý deň- v utorok ma čakali tri zápasy. V súťaži do 21 rokov som mal v skupine Aleksandera Khanina (Bielorusko) Alejandra Toranzosa (Paraguaj) a Carl Ahlander- Johanssona (Švédsko). V mužoch ma čakali Claus Nielsen (Dánsko) a Samuel Walker (Anglicko). Do štvorhry nám los prisúdil dvojicu so Saudskej Arábie Ali Alkhadrawi a Abdulazizz Bu Shulaybi.

Začínal som proti Paraguajcovi Toranzosovi. Papierový favorit bol on, do zápasu som nastúpil uvoľnený, hneď na začiatku som dobre cítil príjem servisu nakrátko a aj flip. V polovici setu ale Toranzos začal servovať prevažne dlhý servis, pár krát ma nachytal,a len som to prehodil na druhú stranu. Keď som sa ale sústredil a čakal som aj dlhý servis, nemal som vôbec problémy vyhrávať výmeny, dokonca aj v kontraspinoch som bol lepší. Toranzos pôsobil nervózne a robil veľa chýb, dokonca skazil za zápas veľa servisov. Zaslúžená výhra 3:0 ma tešila a dodala mi sebavedomie pred ďalšími zápasmi.

Druhý zápas som začínal mužskú súťaž proti Clausovi Nielsonovi. Nielsen je veľmi skúsený hráč, má za sebou veľa World Tourov a dokonca aj Majstrovstvá Európy a sveta. Jeho herný štýl je veľmi zvláštny, topspiny preferuje pomalé a dosť často aj bez rotácie. Silný je ale hlavne v pasivite, keď blokuje. Je ale známy aj tým, že je psychicky labilný. V prvom sete som si ťažko zvykal na jeho servis, striedal horný a servis bez rotácie. Po druhom sete som si ale povedal, že ak chcem niečo s ním hrať sa nesmiem báť a začal som tam chodiť flipom, podarilo sa mi vyrovnať. Nielsen ale začal podávať aj dlhé servy, tým pádom sme sa dostávali do výmien a veľmi často ma nútil aby som mu hral do backhandu, kde 99% výmien vyhrával on. Dlho som nevedel nájsť zbraň proti tak nepríjemnej hre, vo výmene ma furt rozhadzoval, prehral som dva sety veľmi rýchlo a ani v štvrtom sete to so mnou nevyzeralo ružovo- prehrával som 10:7 a Nielsen mal tri matchbally. Našťastie sa mi ale troma agresívnymi údermi na stred stola podarilo vyrovnať, zbadal som na Nielsenovi že sa trochu zľakol a v koncovke som bol ja ten, čo diktoval tempo a vyhral som piaty set 12:10! Po tomto sete som začal hrať takticky oveľa lepšie, prvú loptu som vždy hral mimo backhandu a tak Nielsen začal strácať tlak v bloku. Šiesty set som vyhral 11:7 a zápas dospel do posledného setu. Dlho sme sa v siedmom sete ťahali, odtrhol som sa až za stavu 8:8 aj s dávkou šťastia, Nielsen pokazil smeč. Viedol som 10:8, no podarilo sa mi až premeniť druhý matchball na príjme. Posledný príjem som sa len sústredil aby som backhandovú packu zahral na čo najviac rotácie do backhandu- nechcel som vymýšľať nič komplikované. Nielsen do packy chcel zahrať prechod z backhandu ale trafil iba sieťku. Výhra proti takému hráčovi ma veľmi potešila, ešte viac pridala na mojej hernej pohode. Naviac som zvládol otočiť takmer stratený zápas, vyhrať dve ťažké koncovky, proste paráda!

Posledný zápas dňa ma čakal Bielorus Aleksander Khanin. Stretol som sa s ním v lete na Challenger Series v Ochsenhausene, podarilo sa mi zvíťaziť po tuhom boji 3:2. Medzi tým ale Khanin dosahoval neuveriteľné výsledky- dostal sa medzi najlepších 32 na Majstrovstvách Európy mužov! Do tohoto zápasu som ale nastupoval s veľkým sebavedomím, vedel som čo od Khanina čakať a kde má slabiny. Svoju hru zakladá na veľmi dobrom backhand spine, servis preferuje s vrchnou rotáciou a potom čaká na prechody. Úvod zápasu som rozhodne chytil lepšie ja- viedol som veľmi rýchlo 7:0. Potom sa ale trošku chytil aj on, pár krát som mu hodil ľahké lopty do backhandu. Spamätal som sa ale a podarilo sa mi vyhrať prvý set 11:8. Po druhom sete som ale začal ešte lepšie hrať- príjem vždy backhandovým flipom do stredu stola, Khanin nevedel zahrať rýchly prechod a ja som ho potom ničil vo výmenách topspinami z jednej aj druhej strany. Cesta viedla vo výmene hlavne cez forehand, no moje spiny boli natoľko kvalitné, že bolo jedno kde zahrám. Občas sa Khanin pokúšal zmeniť servis so spodnou rotáciou, mne sa ho ale vždy podarilo pekne prijať nakrátko do forehandu, kde bol Khanin v tento deň slabší. Ani z môjho servisu sa mu nedarilo vymyslieť toho veľa, flip zahrať nevedel, servoval som krátky servis úplne do forehandu. Posledný set moja forma ešte viac vygradovala, viedol som dokonca 9:0! Vyhral som nakoniec posledný set 11:2 a mohol som si pripísať ďalší cenný skalp. Vstup do turnaja bol jak z ríše snov, musel som ale sústrediť na zápasy o postup, Carl Ahlander vyhral tiež obidva zápasy v skupine a čakal ma aj Samuel Walker.

V stredu ma čakal iba jeden zápas v súťaži mužov proti Samuelovi Walkerovi. Walker tento rok dosiahol veľmi dobré výsledky, má bronzovú medailu z Majstrovstiev sveta družstiev, na olympijských hrách sa dostal so svojim tímom do štvrťfinále, v prvom kole porazili Francúzsko kde Walker porazil Simona Gauzyho– vicemajstra Európy! Stretol som sa s ním na Challenger Series, kde sa mi ho podarilo poraziť 3:1! Doteraz tento výsledok označujem ako svoj najlepší zápas v kariére, táto výhra má obrovskú cenu. Vedel som že teraz si Walker dá určite väčší pozor a nič nepodcení. Bolo to cítiť už od začiatku zápasu. Vedel, že si verím na backhandový flip, servoval teda tak že som musel iba skracovať. Tam už bol Walker ako doma, rozhodil si ma a vo výmene som bol vždy ja ten pasívnejší. V druhom sete mu pomohlo aj šťastie, všimol som si že chodí naslepo do backhandu, tak som hru presúval na forehand. V tomto sete mu ale trikrát pomohla páska a hrana stola a set som prehral 11:8. Veľmi dobre mi príjmal servis, menil agresívny flip a krátky čop do forehandu. Vo výmene si ma potom rozoberal backhand spinom na hocijaké miesto. Malý náznak nádeje som mal aj v poslednom sete, trochu som pomenil servis no v koncovke mi dvakrát utieklo skrátenie. V tomto zápase som bol jednoznačne slabší hráč. Hoci prehra 4:0 je veľmi krutá, tento zápas mi dal tiež veľmi veľa skúseností.

Prišiel štvrtok a môj posledný zápas v skupine mužov do 21 rokov. Carl Ahlander na tomto turnaji mal obrovskú formu, v mužoch porazil dobrého Japonca Tomoyiu Fujimuru a odohral vyrovnaný zápas s Wang Xim. V súťaži do 21 rokov sa mu tiež podarilo vyhrať všetky zápasy 3:0. Už hneď zo začiatku mi robil veľký problém jeho servis, ktorý schovával trošku pod ľavou rukou. Viac- menej ale bolo vidieť aká je rotácia v servise, takže mi to až tak nevadilo. Prijímalo sa ale veľmi ťažko, servis sa už hneď za sieťkou začal vracať a ja som mal miestami pocit, že nedočiahnem na loptičku :-) Veľmi ťažko sa hralo, keď som skoro stále príjem len nahodil a Ahlander si mohol robiť čo chce. Po prvom sete som ale trošku zmobilizoval sily, snažil som sa vyhrávať body na svojom servise. Pár razi sa mi dobre podarilo odhadnúť príjem a podarilo sa mi vyhrať nejaké body aj na príjme. V druhom sete som dostal šancu- viedol som 10:8. No mal som smolu že servis mal môj súper a možno som bol aj ja trochu nervóznejší. V koncovke sme sa ťahali do stavu 14:14, Ahlander potom vytiahol dlhý servis čo ma úplne zaskočilo. A na príjme vymyslel úplne geniálnu packu do proti-pohybu, ostal som iba stáť na mieste a len som sa pozrel ako loptička letela k ohrádkam. V tomto sete ma trošku mrzia nevyužité dva setbally. Pokiaľ som servis neprijal vyslovene že zle, dalo sa vo výmene hrať. Samozrejme Ahlander je technicky dobre vybavený hráč, vo výmenách nebol slabý súper. Skrátka na každý bod sa bolo treba poriadne nadrieť a aj dobre rozmýšľať. Posledný set už bolo vidno že si Ahlander verí, dovolil si zahrať ťažké veci, úplne ma v poslednom sete zničil. Nakoniec ani v súťaži do 21 rokov sa mi nepodarilo postúpiť do hlavnej súťaže, postupuje iba víťaz skupiny v obidvoch súťažiach.

Vo štvrtok ma ešte čakala štvorhra po boku môjho spoluhráča Inga Pétera. Proti saudsko arabskej dvojici sme vyhrali 3:2. Myslím si že sme sa im moc prispôsobili a hrali sme s nimi veľa nakrátko, to im vyhovovalo. Pokiaľ sme ale zahrali flip alebo ostrý pink sme vyhrávali 99% výmien. Nie sme s Ingom až tak dobre zohratí ale táto výhra nás teší, v ďalšom kole nás čakala dvojica z Indie Sathyian Gnanasekaran a hráč Top 50 Kamal Achanta. Bol to veľmi dobrý pocit zahrať si hoci aj len štvorhru proti takýmto hráčom. V zápase sme nemali moc šancí, Indovia diktovali tempo hry a moc nás nepúštali do útokov. Pár krát sa ale aj nám podarilo Indov prekvapiť a vyhrať dlhé výmeny :-) Prehrali sme 3:0 ale ukázali sme, že aj my niečo vieme.

Celkovo tento turnaj hodnotím ako veľmi dobrý, chyby najlepšie zbadáte aj pocítite keď hráte s lepšími hráčmi. Mne sa podarilo poraziť troch hráčov, po dlhej absencii tréningov som to vôbec nečakal. Teraz ale späť do reality- je čas trénovať a dobre sa pripraviť na posledný turnaj vo fínskej Lohji…

 

Posted in Aktuality, Blog, Muži, Zo sveta.