Köpings BTK bližšie k play off…

Minulý víkend 4. februára sme odohrali predposledné kolo švédskej ligy Division 1- Norra. Toto kolo sme odohrali bez Ingemara Pétera, ktorý reprezentoval Slovensko na ME v Soči do 21 rokov. Čakal nás nebezpečný zápas proti tretiemu tímu PK Smyg a druhý zápas proti Falu BTK. Nastúpili sme v zostave Kopányi, Reed, Petterson a Gullbo.

Toto kole sme odohrali v nádhernej hale v meste Fagersta, hala bola obrovská, kurty neboli najmenšie. Veľká hala ale prispela k spomaleniu hry, čo sa mi vypomstilo hneď v prvom zápase. Mats Roos zo Smygu veľmi dobre servoval, dobre sa rozhodoval vo výmenách. Keď bolo treba iba prehodiť loptičku ju aj dobre umiestnil a aj s tvrdšou hrou nemal problém. Ja som v tomto zápase absolútne nedokázal chytiť rytmus a dostať sa do svojej hry. Veľmi som sa ponáhľal a triafal som veľa hrán svojej rakety. Podávalo sa mi ťažko, nevedel som do loptičky dať tolko rotácie a Roos mi rozohrával skoro každý servis. V tomto zápase som nedokázal vymyslieť nič a tak prišla moja prvá, no zaslúžená prehra v tejto lige 3:0. V prvom kole prehral aj Marcus Petterson proti jednotke Smygu Johanovi Sondellovi a takmer prehral aj Gullbo, ktorý vybojoval zápas proti Sandsjövi 3:2 a 11:9 v piatom sete. Mohli sme byť radi že sme po prvom kole neprehrávali 3:1.

Vedel som že ma ešte čakajú ďalšie zápasy, hlavne ten ďalší bol pre Köping dôležitý. Nastúpiť som mal proti jednotke Smygu a druhému hráčovi ligy Johanovi Sondellovi. Pred zápasom som si povedal, že zabudnem na všetku tú frustráciu a sklamanie z prvého zápasu, budem viac bojovať a zlepšenie sa dostaví. Dobrá psychika ma tento deň veľmi podržala, v druhom zápase som už hral minimálne o dve triedy lepšie. Je aj pravda to, že pred víkendom som sa na Sondella špeciálne pripravil, pozrel som si video z prvého zápasu, vedel som na aké veci si dať pozor a kde má slabiny. Veľmi mu vadila hra po čiarach a pomalý prehodený príjem. V zápase som viac menej dominoval, možno jediná chyba- pri vedení 9:6 alebo 8:4 mi slabla koncentrácia a Sondell sa stihol trošku dotiahnuť. Našťastie v koncovkách som udržal nervy na uzde a vyhral som zápas 3:0. V druhom kole dvojhier sme všetci okrem Marcusa Pettersona vyhrali, takže sme viedli 5:3 a nasledovali štvorhry.

Prvú štvorhru Daniel Reed s Viktorom Gullbom vyhrali veľmi rýchlo a viedli sme 6:3. Tajne som dúfal, že by sme bod mohli pridať aj my, hoci sme hrali proti silnejšej štvorhre- Sondell a ľavák Lundholm. Všetky sety boli celkom vyrovnané, myslím si že sme boli o kúsok lepší ale v piatom sete nám ušiel začiatok. Jeden zlý príjem, jedna smolná lopta a už sa hrá ťažsie. V tejto štvorhre sa ukázalo že je dôležité hrať o každý bod, nikdy neviete, kedy sa váš súper môže chytiť.

Po štvorhrách sme viedli 6:4 a nastupoval Daniel Reed proti Johanovi Sondellovi, na vedľajšom stole som hral proti Michaelovi Sandsjövi. Vedel som približne čo od súpera čakať. Sandsjö je ľavák, preferuje skôr namotané a umiestňované údery. Už od začiatku som sa do neho tlačil a vtedy bol súper polovičný. Dva sety som vyhral veľmi rýchlo, padalo mi všetko na stôl a išiel mi aj príjem servisu. V treťom sete ale súper pritvrdil na úderoch, pomenil servis a mňa to na začiatku vykolajilo. Ťažko sa vyhráva set keď začnete tak, že prehrávate 6:0. Cez time out som sa snažiť pripraviť na to že môžu prísť ďalšie zmeny, treba byť pripravený na všetko. Úvod som chytil skvele, vedenie 7:1 pre mňa som udržal bez problémov a vyhral som zápas 3:1. Podarilo sa mi vrátiť do toho istého tempa v ktorom som hral prvé dva sety. Medzi tým sa Danielovi Reedovi podarilo vyhrať pomerne vyrovnaný zápas proti Johanovi Sondellovi 3:1. Mohlo byť ale všetko inak, Sondell viedol vo štvrtom sete 10:8 a 11:10, no Reed ukázal svoju extra triedu a dokázal vyhrať.

Po veľmi dlhej dobe sme odohrali lige celkom vyrovnaný zápas, hráči zo Smygu hrali oveľa lepšie ako v septembri. Nechýbalo veľa, mohli sme po prvom kole prehrávať 3:1 a keby Daniel Reed hral piaty set s Johanom Sondellom to mohlo byť ešte zaujímavejšie. Sme veľmi radi že sme vyhrali tento zápas a pripísali si dôležité body do tabuľky.

Köpings BTK- PK Smyg 8:4

Druhý zápas nás čakalo Falu BTK na čele s vicemajstrom sveta veteránom Matsom Källbergom. Nebezpečný môže byť aj Mattias Augustson. Na pozícii 3 a 4 sa ale Falun trápi, svedčí o tom aj ich postavenie v tabuľke- sú až na 7. mieste. Vo svojom prvom zápase som nastúpil proti štvorke- Jesperovi Källbergovi. Už po prvom sete sa súper ako keby vzdal, začal chodiť od stola a absolútne prestal bojovať. V tomto zápase som bol lepší hráč a vyhral som 3:0. Po prvom kole bol stav 2:2, za Köping som bodoval ja a Reed, za Falun Mats Källberg a Augustson.

Druhý zápas ma čakal ale oveľa väčší kaliber- Mats Källberg. Je to veľmi skúsený borec, skúseností má na rozdávanie. Pred rokmi obliekal dokonca aj švédsky reprezentačný dres. Titul vicemajstra sveta veteránov z minulého leta dokazuje, že jednoznačne nepatrí do starého železa. Na začiatku zápasu sa viac darilo jemu, robil mi problém jeho dlhý servis a následne na to backhandový príklep. Dobre aj prijímal servis, vždy ma rozhodil tak, aby som musel len namotať a on dokázal prejsť. V druhom sete som vyskúšal ako to pôjde keď budem podávať len dlhý servis. Dlhý servis Källbergovi vadil, a ja som sa dokázal do dostať do výmien. Zaujímavé môže byť to, že ak sa Källberg dostane do výmien jeho štýl veľmi pripomína štýl Marcela Filagu. Odísť ďaľeko od stola a snažiť sa uštvať súpera alebo ho donútiť k chybe. Táto hra mi vôbec nie je cudzia, veľa takýchto výmien som povyhrával a uchmatol som druhý set. V treťom sete som ale zle prijímal servis a veľa púštal súpera do backhandového príklepu, čo malo za následok aj stratu setu. Prehrával som 2:1, snažil som sa ostať kľudný a vrátiť sa k overenej taktike. Mal som zas problémy s prijímom servisu, prišlo veľa zmien a hlavne začal servovať krátky servis. Snažil som sa vyhýbať jeho backhandovému príklepu a dostávať sa do výmien. Dostali sme sa do koncovky, kde som mal zas ľahkú ruku a podarilo sa mi ju vyhrať. V piatom sete som veľmi premýšlaľ nad zmenami, nemohol som sa len hrnúť do výmien, ktoré ma stáli veľa enegrie. Začal som teda hrať aj topspin bez rotácie do backhandu, Källberg sa snažil zahrať príklep no lopta mu padala do sieťky. Od úvodu som si držal náskok tak dvoch bodov a vždy som sa ho snažil držať. Samozrejme som mal zas problémy na príjme, no bol som veľmi silný na svojom servise. Podarilo sa mi tento zápas nakoniec ubojovať a vyhrať 11:8 v piatom sete. V druhom kole vyhrali všetci naši hráči, takže sme viedli už 6:2!

Vo štvorhrách sa opakovala situácia z prvého zápasu, Reed a Gullbo poľahky vyhrali, my sme prehrali 3:2. V tejto štvorhre som ale prvé dva sety bol najslabší článok. Zápas proti Matsovi Källbergovi ma stál veľa síl, bolo cítiť únavu. Naši súperi boli dobrý v hre na krátko, my sme tiež chceli hrať až moc veľa nakrátko čo sa nám vypomstilo. Druhá prehra vo štvorhre síce mrzí, no hneď po štvorhrách vyhral Daniel Reed a tak sme sa mohli tešiť z víťazstva 8:3.

Köpings BTK- Falu BTK 8:3

Urobili sme veľmi dôležitý krok k tomu, aby sme si upevnili prvé miesto v tabuľke. S doboru formou sa síce nestretli ani Petterson a ani Gullbo, našťastie Daniel Reed bol bezchybný a ja som sa po prvom zápase veľmi dobre držal. Čaká nás už iba posledné dvojkolo v Umeå. Máme síce komfortný náskok, no budeme si musieť dať pozor na nebezpečnú druhú Eskilstunu.