Ostrý začiatok sezóny

Nevedel som sa dočkať svojho prvého turnaja v sezóne. Posledný oficiálny zápas som hral na konci apríla a tam kde som minulú sezónu skončil, tak tam aj začínam. Čakal ma Challenger Series v nemeckom Ochsenhausene.

Na mojom treťom účinkovaní ma čakali zase silní súperi: Česi Petr David a Miroslav Hořejší, Bielorusi Evgueni Chtetinine a Aleksander Khanin, Poliaci Michal Bankosz, Jakub Kosowski a slovenský hráč Pavol Mego. Veľkou zaujímavosťou tohoto turnaja bolo, že som nezačínal proti Slovákovi. Na takýchto turnajoch býva zvykom, že hráči z rovnakej krajiny hrajú proti sebe v prvom kole. Nuž sme predsa poctivci a vedenie Challengru nám verí :-)

Prvý hrací deň ma čakali tri zápasy. Mal som veľmi dobrý úvod, hneď prvý zápas proti Khaninovi, európskej juniorskej päťke sa mi podarilo v ťažkom zápase ubojovať výhru. Kľúč k víťazstvu bola bojovnosť, stále som prehrával, až v piatom sete sa mi podarilo chytiť úvod a dotiahnuť to do víťazného konca. Samozrejme pomohlo trochu aj šťastie, Bielorus skazil v piatom sete pár ľahkých lôpt. Druhý zápas ma čakal Pavol Mego, hráč s ktorým som nikdy nevyhral. Po prvom zápase som sa cítil veľmi sebavedomo a povedal som si že dneska je tá pravá chvíľa. V zápase mi šiel vynikajúco príjem servisu a vyhrával som body na svojom servise. Vo výmene som bol oveľa istejší ako Mego a zápas som, až na jeden moment keď som nepochopiteľne prehral päť bodov za sebou pri vedení 9:5, úplne ovladol a vyhral som 3:0.  Nakoniec prvého dňa ale prišla veľmi tvrdá facka a vytriezvenie. V zápase so “Štetkom” som úplne skratoval, moje nohy boli ako prilepené na podlahe a nie a nie sa pohnúť. Po prvom prehratom sete som nedokázal v sebe nájsť ani 1% pozitívnej nálady a zápas som veľmi rýchlo prehral. Treba ale povedať že Chtetinine je veľká “legenda”a nemal som proti nemu najmenšiu šancu.

Strašne rozbitý po prvom dni ma druhý deň čakal omnoho ťažší deň. Pri pohľade na to, s kým budem hrať ma skoro “pichlo pri srdci”. Prvý zápas “na rozohratie” proti Petrovi Davidovi, ktorý sa na turnaji stretol s veľmi dobrou formou. V zápase som sa cítil vážne dobre, výmeny sme mali dobré ale David vždy dokázal niečo vymyslieť. Škoda možno druhého setu, ťahali sme sa v koncovke ale David mal v nej ľahšiu ruku. Druhý zápas som odohral proti ďalšiemu Čechovi- Mirovi Hořejšímu. V tomto zápase som nemal vôbec šancu, Hořejší sa do mňa oprel skoro po každom mojom údere a bolo po výmene. Rád by som vyzdvihol jeho profesionálny prístup k tomuto športu, bol najviac trénujúcim hráčom počas turnaja. Veľký problém robí každému jeho servis, má ho variabilný a vždy dokáže po ňom dobre pokračovať. Posledný zápas tohoto dňa na mňa doľahla trošku únava. S Bankoszom sa mi vôbec nedarilo dostať sa k mojej hre, dobre držal loptu na stole a prechádzal do mojich topspinov. Veľa bodov som stratil aj na príjme servisu. Neostávalo mi nič iné ako pogratulovať Michalovi k víťazstvu. Možno sa zase opakujem ale tu vidíte, aký je servis dôležitý, v tomto zápase som strácal vážne veľa bodov na príjme.

Prišiel piatok a môj posledný zápas proti Jakubovi Kosowskemu. Už v úvode zápasu som cítil, že som neni slabší hráč. Darilo sa mi vyhrávať výmeny aj krátke ale aj dlhé. Hoci som prvý set prehral 11:8, druhý set som ešte viac zabral a bolo to 11:6 pre mňa. Tretí set som začal veľmi dobre viedol som už 3:0 na body. Kosowski ale začal dobre meniť servis a dostával sa skôr do útoku. Bola to veľká škoda že som prešiel do takej pasivity- stálo ma to nakoniec celý zápas. Výmeny v zápase boli aj napriek tomu veľmi kvalitné, po výsledku 1:3 z môjho pohľadu som mal veľmi dobrý pocit z hry.

Myslím si že na úvod sezóny som predvádzal kvalitné výkony a bude na čom stavať. Samozrejme sa ukázali aj miesta na ktorých treba stále pracovať. Tento turnaj bol zároveň aj dobrým tréningom pred blížiacim sa World Tourom v Olomouci…

Rád by som ešte nakoniec vyzdvihol veľmi dobrú atmosféru v Ochsenhausene. Panuje tam priatelská atmosféra, platí tu povestné “za stolom súperi, mimo stola kamaráti”. Za ten čas čo sme nehrali som mal možnosť sa porozprávať s každým zo svojich súperov. Dozvedel som sa veľa zaujímavých a aj nových vecí ktoré určite využijem aj ja.